Sağlık

Şeker Hastalığı Nedir? (Diyabet Nedir) Belirtileri Nelerdir?

Tıp dilinde diyabet olarak adlandırılan, halk arasında ise şeker hastalığı olarak tanımlanan bu hastalık toplumumuz da artık sık rastlanmaya başlanan bir hastalık olarak göze çarpmaktadır. Şeker hastalığı (diyabet) insülin pankreas tarafından yeteri derecede üretilmemesinden kaynaklanan tehlikeli bir hastalıktır.

Pankreas yeteri kadar insülin üretemez ve bu sebeple besinlerden aldığımız şeker, hücrelere ulaşamaz. Böylelikle şekere ihtiyacı olan hücrelerde şeker eksikliği görülerek kanın şeker oranı artar. Kandaki şeker oranının normalin üzerine çıkması da, alınan bu şekerin bir nevi zehire dönüşmesine sebep olur ve zehire dönüşen şekerde organ ve dokularımızı oluşturan hücrelere zarar verir.

Pankreas tarafından üretilen İnsülinin görevi kandaki şekeri hücrelere taşımaktır. Ancak pankreas görevini yerine getiremeyip insülin üretmezse kanda bulunan şekerin hücrelere taşınma işlemi sağlanmaz ve böylelikle diyabet hastalığı baş gösterir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? ; (Diyabetin Belirtileri Nelerdir)

  • Sık aralıklarla idrara çıkma isteği. Böbrekler aldıkları fazla şekeri ememeyerek dışarı atmak isterler. Bu yüzden şeker hastalarında sıklıkla idrara çıkma gözlemlenir.
  • Aşırı susama hissi; Böbrekler ememedikleri şekerle birlikte suyu da dışarı atarak, su kaybına neden olur ve buda yüksek derecede susuzluk hissi meydana getirir.
  • Sürekli olarak görülen halsizlik ve bitkinlik ; Hücreler ihtiyacı olan şekeri alamadıkları için vücutta halsizlik ve bitkinlik hissi meydana gelir.
  • Görme yetisindeki bozukluklar; Bu en çokta bulanık görme problemleri olarak görülür. Böbreklerin dışarı normalden fazla su atması sebebiyle, gözde şeker ve su eksikliği meydana gelir.
  • Şiddetli nefes kokusu.
  • Sıklıkla acıkma hissinin görülmesi.
  • İdrar yollarında enfeksiyon görülmesi.
  • Vücutta oluşan yaraların çok zor ve geç iyileşmesi.
  • Çeşitli bulantı ve kusmalar.
  • Ani kilo kayıpları.

Diyabet hastalarında en fazla görülen belirtiler bunlardır. Eğer sizde bu belirtilerden birkaçı varsa mutlaka doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Yapılan araştırmalar ailesinde şeker (diyabet) hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu