Yaşam

Nazar Değmesi Nasıl Olur. Hikmeti Nedir?

Nazar; gözdeki fotoreseptörlerin kasılması sonucu ortaya çıkan pozitif ve negatif göz akım dalga ışınımıdır.Üç türlü ışınım etkisi (alfa,beta ve gama) nazar olgusunu ortaya çıkarır.

Nazar değen insanda bilimsel olarak,  beynin orta bölümündeki sinirler harekete geçer,  göz küresi büyür ve esneme olur. Nazar bilinçli olarak gerçekleşmez, bilinçli olarak gerçekleştiren insan çok azdır.

İnsan gözü nasıl, dışardan gelen ışıkları kırarak,  gözümüzün içindeki bir noktaya odaklayabiliyorsa, beynimizin içinden dışa yönelen akımları da herhangi bir cisme odaklama gücüne sahiptir. Bu sebeple kin, haset,fesat,fitne gibi duygu ve düşüncelerin sebep olduğu akımlar, dışarıdaki canlı veya cansız varlıklar üzerine odaklanıp zarar verebilir.

Göz, insanın görülmeyen manevi halinin, maddeye açılan kapısıdır ve dünyada enerji alışverişinin en kolay gerçekleştiği yerdir.Aslındagözden ziyade bakışlar nazarda daha kuvvetli bir yer teşkil eder.

Nazara karşı dua

Nazardan ve ondan gelebilecek şerden daima Allah’a sığınılmalı ve ondan yardım istenmelidir. Hz. Aişe’den rivayetle, Peygamberimiz ona göz değmesine karşı rukye yapmasını (dua okumasını) emretmiştir. (İbniMace, Tıb: 34)

Başka bir hadiste “Nazardan Allah’a sığınınız” (İbniMace, Tıb: 32) buyurularak, şifayı Allah’tan istememiz tavsiye edilmektedir.

Şu halde, nazar eden ve zarar verenler yalnız insanlar değildir. Aynı zamanda cinler de nazar yoluyla insana zarar verebilmektedir. “Cinlerin nazarı oktan daha süratlidir” diyen bazı alimler göz değmesini, cinlerin çarpması veya nazar etmesi manasında da anlamaktadırlar.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı