Anne Bebek

Meme Vermeye Başlama

ANNENİN DURUMU VE RAHATLIĞI

Bazı anneler, hastanedeki yataklarında bile oturarak meme vermeyi tercih ederler. Bazıları ise yatakta yatarken bebeği emzirmeyi daha kolay bulurlar. Bunu yapabilmek için bebeği yatakta yanınıza yatırın. Kendiniz de ona doğru yan dönün.

Meme ucu bebeğin dudaklarına değene kadar kendisine sokulun. Meme ucunu uygun pozisyona getirmek için bir dirseğinizin üstünde doğrulmanız gerekebilir. Bebek, meme ucunu ağzının yakınında hissedince bunu yakalayabilmek için aranacaktır. Bazan bebeğin soluk almasını sağlamak için memenin üstüne bir parmağınızı dayamanız gerekebilir. Fakat genellikle bu gereksizdir. Eğer parmaklarınız bebeğin yüzüne değerse o parmağınızı yakalamaya kalkacaktır.

Hastanede oturacak duruma geldiğiniz zaman veya evde size en uygun gelen pozisyonu bulabilirsiniz. Bazı anneler yatarak süt vermeyi çoğu ise bunu oturarak yapmayı tercih ederler. Meme vermek için salıncaklı sandalyeye oturanlar bunu öve öve bitirememektedirler. Koltuğun kenarının yüksekliği kollarınızı dayamanız bakımından önemlidir. Oraya bir yastık koymanızın faydası olabilir. Kısacası kaslarınızı dinlendirip rahat edebileceğiniz şekilde oturmalısınız.

Bir anne meme vermeye alışıp o sırada rahat edebiliyorsa, yatarak süt verdiğinde özellikle sabah 2 ve 6 da uykuluyken dalabilir. O zaman bebeğin soluğunu göğsüyle veya koluyla kesmek gibi küçük bir tehlike vardır. Onun için sabahın erken saatlerinde annenin yatakta veya bir koltukta oturarak meme vermesi, yine uykulu olduğu her zaman böyle yapması yerindedir. Ancak odada bir hemşire veya yardımcı varsa buna gerek yoktur.

Ruhsal durumunuzun sütün akışıyla çok ilgili olduğunu her halde farkedeceksiniz. Üzüntü ve sinir gerginliği süte engel olur. Onun için emzirmeye başlamadan önce dertlerinizi kafanızdan çıkarmaya bakın. Bebeğin uyanmasından evvel 15 dakika yatıp dinlenmeye çalışın. İster gözlerinizi kapatarak, ister okuyarak ister radyo dinleyerek dinlenin.

Bir kaç hafta süt verince beslenme saatlerinde sütün geldiğini hissetmeye başlayacaksınız. Yan odada bebeğin ağlamaya başladığını duyunca süt göğsünüzden sızmaya başlayabilir. Bu da duyguların sütün meydana gelmesi ve akmasıyla ne kadar ilgili olduğunu gösterir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu