Sağlık

Kansızlık Hastalığının Nedenleri ve Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Bu yazımızda birçok insanda sıklıkla görülen kansızlık rahatsızlığından bahsedecek, uzmanların genellikle demir eksikliğine bağladığı kansızlık nasıl oluşur ve kansızlık nasıl giderilir anlatmaya çalışacağız.

Kanda kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar bulunur. Bu kan hücrelerinin yapısında bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin bulunur. Bu hemoglobinin kanda bulunması gereken miktarın altında olması sonucu kansızlık yan, anemi ortaya çıkar.

Anemi dünya çapında kadınlarda %30-40, erkeklerde %20 oranında görülür. En sık görülen kansızlık çeşidi demir eksikliği anemisidir.

Demir eksikliği özellikle çocuklar için sakıncalı olan bir kansızlık çeşididir. Demir eksikliği anemisi görülen çocuklarda yürüme, oturma ve konuşma fonksiyonları gecikir. Bu çocuklarda davranış bozukluğu, öğrenme güçlüğü, bağışıklık sistemi zayıflığı ve hastalıklara kolaylıkla yakalanma riski diğer çocuklara göre daha fazladır. Bunu önlemek için demir açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Demir eksikliğinin nedenleri

Demir alımı eksikliği: Gebelik ve emzirme döneminde demir alımı önemli olduğundan anne sütünün yanı sıra demir ihtiyacını karşılayacak besinler ya da demir ilaçları verilebilir.

Demir emiliminde yetersizlik: Kronikleşmiş bağırsak rahatsızlıkları, sindirimsel bozukluklar ve mide ameliyatları sonucunda demirin bağırsaklardan vücuda salınması yetersiz kalmakta vücudun demir alımı yavaşlamaktadır.

Kanamalar: Adet döneminde, bağırsak hastalıkları ya da geçirilen diğer hastalıklar sonucu kanama olabilir ve böylece demir kaybı yaşanır.

Bunlar dışında nadir de olsa alyuvarların idrarla atılması, sürekli aspirin kullanmak, parazitler ve kurşun zehirlenmeleri demir eksikliğine neden olabilir.

Kansızlık belirtileri nelerdir?

*İştahsızlık ve kabızlık

*Halsizlik ve yorgunluk

*Fiziksel aktivite esnasında nefes almada güçlük çekmek

*Baş dönmesi, kulak çınlaması ve ağız kenarında çatlaklar

*Dilde kızarma, çatlak ve kabarcık oluşumu,yutarken zorlanma ve ağrılı yutma,

Kansızlığa çare olan demir hangi besinlerde bulunur?

Demir genellikle ette ve bitkilerde bulunur. Kuru üzüm, karaciğer, pekmez, kuru baklagiller, kırmızı et, yeşil sebze, dalak, fındık, yumurtanın sarısı, fıstık demir bakımından zengindir.

Özellikle etin içerdiği demir bağırsaklar tarafından daha kolay emilir. Etle beslenmek demir eksikliği olan kansızlık hastaları için çok önemlidir.

Bunun dışında kansızlığa iyi gelen folik asit ve B12 vitamini içeren besinlerdir. Koyu yeşil sebzeler ile karaciğer, anemiye en etkili conuç veren besinler arasında yer almaktadır.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu