Hamilelik

Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme

Hamilelik dönemi bir kadının sağlılığı açısından en dikkatli olması gereken bir süreçtir. Özellikle ilk gebeliklerde dikkat edilmeyen beslenme tarzı aşırı kilo ile sonuç vermektedir.

Hamilelik sürecinde hormonların yükselmesiyle aşeren anne adayları hiçbir sağlık kuralına uymaksızın beslenmeye devam etmektedir. Oysaki aşerme döneminde aşırı yemek doğacak olan bebeğe hiçbir fayda getirmediği gibi sadece gebenin fazla kilo almasına sebep olmaktadır.

Hamilelik süresince 7 ile 10 kilo arasında bir kilo artışı olduğu takdirde anne adayının doğumu çok daha kolay ve doğum sonrasında da fazla kiloyu vermek açısından sıkıntı yaşamayacaktır. Hamilelik döneminde her gıda ölçülü bir biçimde tüketilmelidir.

Gebelik de yağlı yiyecekler ve aşırı tuz vücut da ödem olmasına sebep olur. Bu da hamilelik sürecini oldukça zorlaştırdığı gibi vücut da şişmelere ve kasılmalara sebep olmaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.

Anne adayı hormonsal sebeplere bağlı aşırı ısı yükselmesinden dolayı terleyerek sıvı kaybına uğramaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmelidir. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanabilmesi için anne adaylarının mutlaka dengeli beslenerek kilo kontrolünü ele almaları gerekmektedir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı