Hamilelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik kişiden kişiye farklılık gösteren bulgulardan meydana gelmektedir. Embriyon, rahim duvarına tutunduğu andan itibaren gebelik süreci başlamış bulunmaktadır. Adet dönemi düzensiz olan kişiler ilk haftalar da bu süreci anlaması mümkün değildir. Ancak kişi vücudunu çok iyi tanıdığı takdirde gebelik olma ihtimalini düşünebilir.

Hamilelik de en belirgin belirti şekli regl döneminin gecikmesidir. Regl dönemi her insan bünyesinde, faklı belirtiler şeklinde yaşandığı gibi regl tarihi 7 gün aşağı ve yukarı çıkması da normal kabul edilmektedir. Ancak her adet gecikmesi bir hamilelik habercisi değildir. Birçok farklı sebeplere dayalı gecikmeler de yaşanabilmektedir. Gebelik oluşumundan 3-4 hafta sonra mide bulantıları, halsizlik, sürekli uyku hali ve herhangi bir kokuya karşı aşırı duyarlılık hissiyatı gelişmektedir.

Bununla birlikte göğüslerde şişkinlik ve ağrı, sık aralıklarda tuvalet ihtiyacı ve idrar renginin koyulaşması, aşırı duygusallık her herhangi bir olay karşısında gereksiz ağlamak veya aşırı sinirlenmek, mideden acı su gelmesi ve ekşimesi gibi birçok gebelik belirtisi bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde HSG hormonlarının yükselmesi ile kadın vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu belirtilerin gebelik olduğuna emin olmak için kan testi gereklidir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı