Hamilelik

Hamileliğe Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Hiçbir şey hamileliğin mucizesi ve büyüsü ile karşılaştırılamaz. Yaşamın yaratıcı sürecine dahil olmak sizin için bir şanstır. Bu deneyim için plan yapmak, kendinizi geliştirme ve sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığınızı artırır.

Yaşam tarzınız bebeğinizin sağlığını etkiler. Planlı olduğunuz zaman kendinizin ve bebeğinizin iyi şeylere maruz kalmasını sağlayabilir ve hamileliğiniz boyunca zararlı şeylerden sakınabilirsiniz.

Kadınların çoğu hamile olduklarını fark ettiklerinde, hamileliklerinin 1 veya 2. ayındadırlar. Doktora gidene kadar 2 ila 3 ay geçer, tik 12 hafta, bebeğin başlıca organ sistemleri bu dönemde oluştuğu için son derece önemlidir. Hamile olduğunuzu öğrenmeden ya da doktora gitmeden önce pek çok önemli gelişme olabilir. Hamilelik için hazırlanma, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan hazırlanma anlamına gelir.

Hamilelik bir süreçtir, bir hastalık değildir; hamile bir kadın da hasta değildir. Bununla birlikte, hamileliğiniz boyunca çok önemli değişimler yaşayacaksınız. Hamilelik öncesinde genel sağlık durumunuzun iyi olması, hamileliğin fiziksel ve duygusal baskıları, hamilelik süreci ve doğum ile başa çıkmanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin bakımına hazırlanmanızda da yardımcı olur.

Genel Sağlığınız

Son yıllarda, yeni ilaçlar, tıbbi gelişmeler ve yeni tıbbi tedaviler alanında bir teknoloji patlaması yaşandı. Bu gelişmeler sayesinde sağlığınızın, hamileliğin başlangıcında ve hamileliğiniz boyunca siz ve gelişmekte olan bebeğiniz üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu öğrendik.

Geçmişte, hamilelik döneminde sağlıklı olunmasına önem verilirdi. Günümüzde, doktorların çoğu hamileliğe yalmz 9 ay değil 12 ay süren bir süreç olarak bakılmasını öneriyor. Vücudunuzun genel sağlık durumunun iyi olması, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza yardım eder.

Hamilelik için Hazırlanmak

Aşağıda hamile kalmadan önce uygulamanız gereken önemli bilgiler bulunmaktadır. Eğer sorunuz veya endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşünüz.

Hamile kalmadan en az 3 ay önce ideal kilonuzda olun. Bebeğinizin sağlığı, sizin hamile kaldığınızdaki sağlığınızla ilgili olabilir. Aşın kilolu hamile kadınlar, yüksek kan basıncı ve hamileliğe bağlı diyabet riski taşırlar; ay nca sezaryen doğum yapma olasılıkları daha fazladır. Düşük kiloya sahip olan kadınlar ise, hamile kalmakta zorluk çekebilir; düşük kilolu kadınların bebekleri genellikle prematüre olur ve daha düşük bir doğum ağırlığına sahip olurlar.

 • Doktorunuzun önerdiği vitaminleri gebelik öncesi dönemde almaya başlayın ve alıyorsanız günlük multivitamini nizi almayı bırakın. Bu dönemde daha fazlası daha iyisi demek değildir!
 • Düzenli bir egzersiz programına başlayın ve bu programa mutlaka devam edin. Hamile kalmadan önce ölçülü bir biçimde egzersiz yapmanın, hamilelik süresince buna devam etmenin size çok fazla yaran olacaktır.
 • Düzenli olarak aldığınız ilaçları doktorunuza söyleyin.
 • Herhangi bir kronik tıbbi hastalığınız varsa kontrol altında olduğundan emin olun.
 • Sigarayı bırakın. Sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışın.
 • Alkol almayın.
 • Kızamıkçık ve suçiçeği hastalıklarına karşı bağışıklığınızı kontrol ettirin. Eğer aşı yaptırmanız gerekiyorsa, aşılan yaptırdıktan sonra hamile kalmadan önce ne kadar süre beklemeniz gerektiğini öğrenin.
 • Doğum kontrol yönteminizi bıraktıktan sonra röntgen filmleri ve diğer gerekli tıbbi testler için bir program yapın.
 • Tablolar kullanarak doğurganlık döneminizin kaydını tutun veya bu dönemi yumurtlama günlerini gösteren idrar test çalışmaları ya da tükürük testi ile kontrol edin.
 • Beslenme ilaveleriniz ve bitkiler konusunda dikkatli olun. St. John is wort (sarı kantaron), saw palmetto (Cüce Amerikan hurması olarak da bilinen palmiye türü bir ağacın meyvelerinden elde edilen öz) ve echinacea (bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bir tür bitki) gibi bazı bitkiler hamile kalmayı engelleyebilir.
 • Folik asit almaya başlayın. Önerilen doz günlük; 0,4 veya 0,5 gramdır. Folik asit, nöral tüp defektleri (kusurları) olarak adlandırılan beyin ve omurilik defektleri nin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca folik asidin kanda düşük düzeyde olmasının düşük yapma riskini artırdığı görülmüştür. Folik asidi hamile kalmadan önce almaya başlamanız önerilir çünkü folik asit gebeliğin ilk haftalarında gereklidir. Ne zaman hamile kalacağınızı bilemeyeceğinizden, doğum kontrol yönteminizi bıraktıktan sonra ve hamile kalmaya çalıştığınız dönemde folik asidi almaya başlaym.
 • Doktorunuzdan demir düzeyinizi kontrol etmesini isteyin. Hamilelikten önce demir eksikliğiniz olması bir dezavantajdır bu durum hamileyken kendinizi normalden daha yorgun hissetmenize neden olur.
 • Kolesterol seviyenizi kontrol edin; aynı zamanda doymuş yağ oranı açısından düşük, bol lifli bir beslenme planı ile kolesterol seviyenizi azaltın. Yüksek kolesterol seviyesi gebelikle hipertansiyon gelişimini kolaylaştırabilir.
 • Sağlıklı kaim; enfeksiyonlardan kaçınmaya çalışın. Ellerinizi sık sık yıkayın, kedinizin dışkı kumunu başkasının değiştirmesini isteyin, iyi hazırlanmış besinler yiyin ve enfeksiyona maruz kalacağınız durumlardan sakının.
 • İşyerinde ve evde, tehlikeli kimyasal maddelerden kaçının.
 • Yaşamınızdaki gereksiz stresleri azaltmaya çalışın.
 • Diş sağlığınızı kontrol ettirin; dişeti hastalıkları kontrol altında olmalıdır. Hamilelik sırasında dişeti hastalıkları düşük kilolu bebek sahibi olma riskini arttırabilir.
 • HIV virüsü (AIDS) açısından durumunuzu araştırın.
 • Kan grubunuzu ve eşinizin kan grubunu öğrenin.
 • Eşinizle birlikte ailenizin tıbbi geçmişini belirleyin.
 • Hamileliğin gelecekteki planlarınıza uyup uymadığını düşünün (eğitim, kariyer, seyahat).
 • Hamilelikle ilgili neleri karşıladığı konusunda sağlık sigortanızı kontrol edin.

Yukarıdaki konulardan bazılarıyla hamilelik sırasında ilgilenmek zor olabilir. Bu konularla hamilelikten önce ilgilenin, sağlıklı olduğunuzdan emin olun, böylece hamileyken karşılaşabileceğiniz riskler konusunda endişelenmek zorunda kalmazsınız. Yukarıdaki bilgileri uygulayana kadar doğum kontrolüne devam etmeniz daha mantıklıdır.

Tıbbi Bilgi Almak

Hamile kalmadan önce tıbbi bilgi almak hamilelik için iyi bir hazırlıktır. Checkup yaptırmak ve hamilelik planlarınızı görüşmek için bir düzenleme yapın. O halde ne zaman hamile kalacağınızı, ne zaman en iyi olası sağlık durumunda olduğunuzu bileceksiniz.

Hamilelikten önce dikkat edilmesi gereken tıbbi bir rahatsızlığınız olabilir. Hamile kalmadan önce buna dikkat etmezseniz bu sizin hamile kalma olasılığınızı etkileyebilir. Kullandığınız ilaçları değiştirmeniz veya yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Yaptırmanız Gereken Testler

Hamile kalmadan önce genel bir fiziksel muayene, hamilelik döneminde yeni tıbbi sorunlarla uğraşmak zorunda olmayacağınızdan emin olmanızı sağlar.

Bu fiziksel muayenede Pap Smear testi (Rahim ağzındaki kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen bir test) ve meme muayenesi de olmalıdır. Hamilelik hamileliğe hazırlıkta beslenmeten önce yapılması önerilen laboratuvar testleri kızamıkçık, ve kan grubudur.

Eğer 35 yaşında veya daha ileri yaştaysanız, mamografi testi yaptırmak da iyi bir fikirdir.

Eğer HIV (AIDS) veya hepatite maruz kaldıysanız doktorunuzdan bu hastalıklar için test yapmasını isteyiniz. Eğer ailenizde diyabet gibi başka tıbbi sorunlar varsa test yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun. Eğer kansızlık veya sürekli düşük yapma gibi başka kronik tıbbi sorunlarınız varsa, doktorunuz belli testler önerebilir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu