Pratik Bilgiler

Çoban Yıldızı Nedir. Özellikleri Nelerdir?

İnsanoğlu sürekli olarak gökyüzüne merak durmuştur. Tarih öncesi zamanlardan beri yukarıda neler olup bittiği insanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Akıllarda bir soru var. Çoban Yıldızı Nedir. Özellikleri Nelerdir? İlk başlarda gökyüzünde bir şeylerin hareket ettiği düşüncesi sonrasın da dünyanın da aslında hareket ettiğinin anlaşılmasıyla çok daha gizemli bir hale gelmiştir.

İnsanlar çeşitli gezegenlerin ve yıldızların varlıklarını araştırmaya başladıklarında bu merakları yavaş yavaş ortadan kalksa da bilimsel anlamda herhangi bir bilgi olmadığı için sadece uzaydaki cisimlerin varlıklarından haberdar olarak uzun yıllar yaşamışlardır. Bu noktada ise Güneş en çok üzerinde durulan gezegen olmuştur. Çünkü güneşin önemi, kaybolduğunda havanın soğuması ve kararması ile insanların çok daha önceden dikkatini çekmiş ve ona muhtaç olduklarını anlamalarını sağlamıştır.

Günümüzde halen yeni gezegenler keşfedilmeye devam ediyor. Dünyadan milyonlarca ışık yılı ötede olan bu gezegenler keşfedilseler de çoğu hakkında derinlemesine bilgiler yerine yüzeysel bilgiler bulunmakta. Örneğin, dünyaya en yakın gezegen olan Mars hakkında bile pek çok bilgiyi son birkaç yıl içerisinde öğrenebildik. Elimizdeki mevcut teknoloji ile sadece çeşitli araçlar gönderebiliyoruz.

Elbette Mars’a insan gönderilmesi de konuşulmakta ancak şu an için imkânsız bir durum olduğu herkes tarafından biliniyor. Keşfedilen pek çok gezegenin daha sonraları aslında gezegen olmadıkları da anlaşılmıştır. Örneğin Plüton yıllardan beri Güneş Sistemi’nde bulunan bir gezegen olduğu düşünülmüştür. Ancak bilim adamları Plüton’un bir gezegen olmadığı fikrinde birleşmişlerdir. Buna bir örnek de Çoban Yıldızı gösterilebilir. Peki ama Çoban Yıldızı Nedir. Özellikleri Nelerdir?

Güneş Sistemi

Çoban Yıldızı ilk keşfedildiğinde bir yıldız olarak değerlendirilmiştir. Çünkü gökyüzünde çıplak gözle bir yıldız gibi görülebilmektedir. Ancak daha sonraları bunun aslında Venüs gezegeni olduğu anlaşılmıştır. Venüs gezegeni bazı özellikleri itibariyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Venüs gezegeni güneş sisteminde ikinci sırada yer alan gezegendir. Ancak bu onun bir özelliği değildir. Venüs’ün bilinen en büyük özelliği güneş sistemindeki tüm gezegenlerin dönüş yönlerinin aksine doğru dönmesidir. Yunan medeniyetlerinde Venüs gezegenine çok büyük bir önem verilmiştir. Öyle ki Venüs gezegeni güzellik tanrıçası olan Afrodit ile özdeşleştirilmiştir. Bununla birlikte Venüs gezegeninin doğa üstü ve çeşitli mistik güçlerin de merkezi olduğu kabul edilmiştir.

Venüs’ün Yüzeyi

Güneşe En Yakın İkinci Gezegen

Çoban Yıldızı olarak da bilinen Venüs gezegeni güneşe en yakın ikinci gezegen olduğundan dolayı güneş çevresindeki yörüngesi daha kısadır. Bu yüzden güneş etrafındaki bir dönüşünü 224 dünya gününde tamamlar. Elbette bunda sadece güneşe yakın olma faktörü etkili değildir.

Aynı zamanda güneşin etrafındaki dönüş hızı da bu durumda etkilidir. Geçmişten beri insanların diğer gezegenlere oranla Venüs’e ilgi duymalarının sebebi de diğer gezegenlerde olmayan ek çok özelliğin Venüs’te olmasıdır. Venüs’ün gözlemlenebilir hareketleri insanların Venüs’ü mistik olayların ve doğa üstü güçlerin merkezi olarak görmelerine sebep olmuştur. Bu sebeple Çoban Yıldızı Nedir. Özellikleri Nelerdir? sorusuna cevaba daha da yaklaştık.

Bu yüzden de günümüzde oldukça popülerdir. Yapılan burç yorumlarında Venüs gezegeninin hareketlerine özellikle yer verilir ve bu hareketlere bağlı olarak da gelecek tahmini yapılmaya çalışılır. Bu da aslında eskiden gelen geleneklerden bir tanesidir.

Eski Babil metinlerine bakıldığı zaman Venüs gezegeniyle ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı görülmüştür. Bunun anlamı ise bu gezegenin aslında milattan önce 1700’lü yıllarda biliniyor olmasıdır. Bu yazılarda devrin gökbilimcileri Venüs gezegenine oldukça önem vermişlerdir. Mezopotamya olarak adlandırılan bu bölgede dünyanın pek çok yerine göre çok önceden Venüs’ün bilindiği bilim adamlarınca da doğrulanmıştır. Bir süre sonra ise eski Yunan medeniyetlerinde benzer yazılar görülmeye başlamıştır. Yunan medeniyetlerinde Venüs ile ilgili değişik çalışmalar yapılmıştır.

Bunlardan en bilineni ise ünlü matematikçi Pisagor’un yaptığı çalışmalardır. Yunan medeniyetlerinde enteresan bir şekilde bu gezegene iki isim daha takılmıştır. Eğer gezegen gündür görülüyorsa Sabah Yıldızı, akşam görülüyorsa Akşam Yıldızı olarak adlandırılmıştır. Ancak Pisagor’un yaptığı çalışmalardan sonra aslında bunun iki farklı yıldız olmadığı ve Venüs olduğu anlaşılmıştır. İlk çağda yaşayan insanlar ise Venüs’e Çoban Yıldızı adını takmışlardır.

Ünlü bilim adamı Heraklit’in araştırmaları gezegen hakkında bir garipliği ortaya çıkarmıştır. Bu konuda ilk kaynaklar da Heraklit’e aittir. Heraklit’in yaptığı çalışmalar ışında gezegenin dönüşünde bir gariplik olduğu bulunmuştur. Bu gariplik de yukarıda belirttiğimiz tüm gezegenlerin dönüş yönünün aksine bir istikamette dönmesidir. Bu sonuçtan yola çıkarak günümüz bilim adamları arasında Güneş merkezli sistem olarak bilinen görüş uzun yıllar boyunca tartışılmıştır.

Ay ve Arkasında Venüs

Dünyamıza yörünge olarak en yakın gezegen Venüs’tür. Bu gezegeni bizim için önemli yapan bir diğer nokta ise dünyadan bakıldığında çıplak gözle görülebilen tek gezegen olmasıdır. Elbette başta Satürn olmak üzere başka gezegenler de dünyamızdan görülebilmektedir. Ancak bunun için yüksek ölçüde yakınlaştırma yapabilen cihazlar kullanılmaktadır. Açık havada gökyüzüne bakıldığında Venüs diğer yıldızlara oranla daha parlak ve daha büyük görülmektedir.

Ancak tabii ki bu büyüklük Ay’ı gördüğümüz kadar büyük değildir. Venüs’ün bir diğer özelliği de güneş sistemi içerisinde bulunan tüm gezegenler arasında sıcaklığı en yüksek olan gezegen olmasıdır. Bunda güneşe çok yakın olmasının etkisi vardır. Günümüzde araştırmacılar Mars’ı keşfetmek adına çeşitli araçlar gönderip yüzeye ait bilgileri anı anına alabiliyorlar. Venüs içinde çeşitli çalışmalar yapılmakta ancak önceliğin Mars’a verilmiş olduğu yapılan çalışmalardan da açıkça görülebilmektedir. Böylelikle sizler için Çoban Yıldızı Nedir. Özellikleri Nelerdir? sorusuna yanıt vermiş olduk.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu