Anne Bebek

Bebeklik Problemleri!

Ağlama Ne Anlama Gelir? İlk bebekte bu önemli bir sorundur. Bebek büyüdükçe ağlama o kadar önemli bir problem sayılmaz, çünkü siz eskisi kadar üzülmesiniz. Bebekten günün değişik saatlerinde neler bekleyeceğinizi bilirsiniz. Değişik ağlamaları birbirinden ayırabilirsiniz ve bebeğin ağlaması için daha az neden vardır.

Akla bir kaç soru geliyor. Bebek aç mı? Altını mı ıslattı? Hasta mı? Hazımsızlık mı çekiyor? Vücuduna bir iğne mi batıyor? Şımarmaya mı başladı? Anneler bebeğin yorgunluğunu akıllarına getirmezler. Halbuki bu ağlama için en gene nedenlerden biridir. Bu sorulara teker teker cevap vermek çok kolaydır.

Fakat bu nedenlerle açıklanamayacak huysuzuluklar ve ağlamalar da çoktur. Açıkçası, iki haftalık olunca bebeklerin çoğu, özellikle ilk bebekler, isim verebileceğimiz fakat tam anlamıyla izah edemeyeceğimiz huysuz devreye girerler.

Bebekler Sık Sık Ağlar

Bebeğin ağlaması akşam üzeri veya gece bir defa oluyorsa buna karım ağrısı diyebiliriz. Eğer sancı, karın şişmesi ve gaz da varsa. Eğer şişme yoksa buna periyodik sinir ağlaması denir. Bebek günün veya gecenin herhangi saatinde huysuzlaşıp ağlıyorsa o zaman içimizi çeker ve onun bu devrede sinirli bir çocuk olduğunu söyleriz.

Eğer o, olağanüstü bir sinirlilik gösteriyorsa bu bebeğe de Hipertonik bebek dileriz. Fakat bu ağlamaların aynı şekilde tekrarlanmasının ne anlama geldiği bilemeyiz. Biz sadece bunların olduğunu, bebek büyüdükçe azaldığını ve genellikle 3 aylıkken bunların kaybolduğunu biliriz.

Belki de bunlar aynı nedenin değişik şekilleridir. Bebek 3 aylık olana kadar olgunlaşmamış sinir sistemiyle, olgunlaşmamış sindirim sisteminin dış dünyaya uymaya çalıştıklarını ve bazı bebekler için bunu çabucak başarabilmenin zor olduğunu belirsiz bir şekilde anlar gibi oluruz. Zaten hatırlanması gereken, önemli olan da, bu tip sık rastlanan ağlamaların ilk haftalarda geçidi olduğu ve ciddi bir şeyi belirtmediğidir.

Açlık : İster bebeğinizi belirli bir programa, ister onun isteğine göre besleyin, onun programının nasıl olduğunu, ne zamanlar daha fazla beslenmek istediğini, ne zaman erken uyanacağını kısa bir süre sonra anlarsınız. Bu da beklenmedik ağlamanın nedeninin açlık olup olmadığı konusunda size yardım eder.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu