Anne Bebek

Bebeklere Mama Nasıl Hazırlanır?

Malzemeyi almadan evvel hangi sterilize metodunu kullanacağınızı bilmeniz faydalı olacaktır. ‘Terminal’ metoduna göre şişelerin içine mama konduktan sonra sterilize edersiniz. ‘Asep-tik’ metodunda ise mamayı bir kapta kaynatır ve sterilize edilmiş olan şişelere boşaltırsınız.

BİBERONLAR

Daha önceden bebeğe meme vermeyeceğinizi biliyorsanız 200’er gramlık biberonlardan satın alın. Mamanın başlangıcında günde altı ile sekiz biberon kullanacaksınız. Bu arada bir kaç biberon kırmanız da tabiidir. Eğer meme verecekseniz en az 3 biberon alın. Bunları arada sıradaki mamalar, su ve meyve suları için kullanırsınız.

En çok tutulan biberon ağzı geniş olanıdır. Emzik, burgulu plâstik kapağa takılmaktadır. Bebek biberonu emdiği zamanlar dışında bu emzik, ters olarak şişenin içine doğru takılmakta ve bir plâstik disk şişe ağzını kapatmaktadır.

Ayrıca küçük ağızlı biberonlar da bulunmaktadır. Bunlarda emzik, şişenin boynuna kadar geçmektedir. Emziği örtmek İçin cam veya alüminyum bir kapak kullanılmaktadır.

Pyrex şişeler daha pahalıdır fakat bunlar çok süratli ısıtma veya soğutma yüzünden kırılmamaktadır. Neticede bunlar annelerin çoğu için daha ekonomik olmaktadırlar. Bu biberonların ağızları kolaylıkla çatlamaktadır. Onun için dikkatli tutmak gerekir.

Büyükler veya bebekler düşürdüğü zaman plâstik biberonlar kırılmazlar fakat bunlar terminal sterilizeye gelemezler. Hemen biçimlerini kaybederler.

Su, meyve, sebze suları da 200 gramlık biberonlarla verilebilir. Aslında bu biberonlar su, vs. için fazla büyüktür ve bazı anneler bu gayeyi 100 gramlık biberonları tercih etmektedirler.

Ayrıca sterilize edilmiş ince ve yumuşak plâstik biberonlar da bulunmaktadır. Sterilize edilmiş uzun bir şerit içinde gelen bu biberonları kullanan anneler son derece memnun kalmaktadırlar.

EMZİKLER.

Kullanacağınız biberona uygun tipte emzik alın.

Silikondan yapılmış olan emzikler daha pahalıdır. Fakat bunlar kaynama ve süt yağı yüzünden bozulmazlar.

Birçok anne, tepesinde bir veya, daha fazla delik olan emzikler kullanmaktadır. Eğer tıkanan delikler yüzünden sıkıntı çekiyorsanız çapraz deliği olan emzik alın. Veya kendi emziğinizi bu şekilde kesin.

BİBERON KAPAKLARI VEYA EMZİK KAPAKLARI.

Bunlardan şişelerinize uyan cinsten ve biberon sayısına göre alın.

han yirmi santim yüksekliğinde, yirmi iki buçuk santim çapında bir kap gereklidir. Bunun içine konulacak bir tel rafa sekiz biberon diklemesine yerleştirilecektir. Eğer tasarruf etmeniz gerekiyorsa o zaman üç kiloluk bir gazyağı tenekesi alabilirsiniz. Tel rafınızı da kendiniz yapabilirsiniz. Şişeler tam dipte durmamalıdırlar. Çünkü o halde sıcaktan kırılabilirler.

Terminal sterilizede ise biberonlara mamalar konulmuştur. Onun için şişelerin dik durması gereklidir.

Aseptik metodda biberonlar boşken kaynatılır. Onun için geniş bir kapta biberonlar istenilen şekilde durabilir. Fakat onları bir tel rafa takmak daha uygundur.

ÜSTÜNDE GRAMLARI YAZIL! OLAN, MAMA KARIŞTIRMAK İÇİN KAP

Emayeden yapılmış iç tarafında gramları işaretli bir kap, gergek terminal gerek aseptik metodlar için çok uygundur. Aseptik metod için mamayı bu kapta ölçüp karıştırır ve kaynatırsınız. Camdan yapılmış ölçülü bir litrelik bir kap ise terminal metoda uygundur. Zira kabı ısıtmaya gerek yoktur.

Eğer bir litrelik bir kap almak istemiyorsanız gramları gösteren başka bir kap kullanabilirsiniz. Mamayı bununla ölçtükten sonra bir litrelik başka bir kapta, bir tava veya sürahide karıştırabilirsiniz. Aceleniz varsa ölçü olarak bir biberon şişesini de kullanabilirsiniz fakat bunun içine tertibi döküp çıkarmak kolay olmaz.

HUNİ VE SÜZGEÇ

Aseptik metodda, kaynamış sütün tortusunu şişelere doldururken süzersiniz. İçinde süzgeci de olan bir huni satın alabilirsiniz.

Terminal metodunda ise süt kaynamamıştır. Bunu biberonlara doldururken süzmeye gerek yoktur. Fakat bir huniye ihtiyacınız olacaktır. Özellikle küçük ağızlı biberon kullanıyorsanız bu şarttır.

DİĞER GEREÇLER

Mama yapmak için gerekil diğer şeyleri özel olarak satın almaya lüzum yoktur.

Uzun sapft kaşık: Karıştırmak için lâzımdır. (Aseptik me-todda sütü kaynatırken kasığın sapı kızmayacak cinsten olmalıdır.)

Ölçü kaşıkları: Şeker veya şurubu ölçmek için lazımdır.

 

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu