Anne Bebek

Bebek Yatakları Nasıl Olmalıdır?

SU GEÇİRMEZ ÇARŞAF

Plâstik veya lâstikten olacaktır. En sevilen çarşaflar her iki tarafına fanila geçirilmiş olan lâstiklerdir. Bu yerinde durur ve üstüne serilen diğer çarşaf da kaymaz. Ayrıca bebek bununla temas edecek olursa daha da yumuşaktır. Bu çarşaf bebeğin altında da hava dolaşımım sağladığı için, bunun üstüne kapitone sermeye gerek yoktur. Böylece çamaşır yıkama derdi de azalmış olur.

Fakat sıcak havalarda kapitoneden yapılmış örtüye ihtiyaç olacaktır. Lâstik çarşaf yıkanmalıdır. (Bu çamaşır makinesine de girer.) Eğer bu her gün çişle ıslanırsa iki lâstik çarşafa ihtiyacınız olacaktır.

Su geçirmez çarşaf yatağın altına kıvrılacak kadar geniş olacaktır. Aksi halde yatağın kenarları zaman zaman ıslanabilir. Bu arada yeni yatakların üstüne takılan plâstik kılıfların yetersiz olduğunu da söyleyelim. Bir süre sonra hava deliklerinden içeriye idrar girmekte ve yatağı kokutmaktadır.

Daha küçük, fanila kaplı su geçirmez çarşaf parçalan fazla çamaşır yıkamanızı önleyecektir. Bunlardan birini bebeğin kalçalarının altına yerleştirin. Eğer bebek aynı yerde kalırsa büyük çarşaf ıslanmayacaktır. Anne diğer bir parçayı da kendi kucağını korumak için kullanabilir.

İÇİ PAMUKLU ÖRTÜ

Eğer üstü fanila kaplı olmayan su geçirmez çarşaf kullanıyorsanız o zaman bunun üzerine içi pamuklu bir kapitone örtü koymanız gerekecektir. Bu nemi emecek ve bebeğin vücudu altında bir hava dolaşımı olmasını sağlayacaktır. Aksi halde bebeğin cildi çok sıcak ve ıslak olacaktır.

ÇARŞAFLAR

Başlangıçta küçük bir sepet kullanıyorsanız bebek bezlerini çarşaf olarak serebilirsiniz. Daha büyük yataklar için en iyi çarşaf pamuklu ¡erseden yapılmış olanlardır. Bunlar kolay yıkanır, çabuk kurur ve ütülenmeden dümdüz bir hal aiır. Islandıkları zaman da yapış yapış olmazlar. Beşik yataklarına geçirebileceğiniz çarşaflardan da alabilirsiniz.

BATTANİYELER

Battaniye sayısı iklime ve mevsime bağlıdır. En iyisi hafif battaniyeler almaktır. (En uygunu örülmüş şallardır. Ondan sonra hafif fanilalar gelir.) Çünkü bebeği beşikten çıkarınca battaniyeyi ona rahatça sarabilirsiniz. Ayrıca ısıya göre battaniye sayısını ayarlayabilirsiniz.

Soğuk iklimlerde bütün battaniyelerin yünden veya sentetik maddelerden olanlarını seçmelidir. Böylece çocuğun örtüleri fazla ağır olmaz. Pamuklu faniladan yapılmış sarma battaniyeleri şart değildir. Fakat bunlar diğer yatak örtülerini tekmeleyip atan bebeği sarma bakımından faydalıdır. Veya ancak sıkıca sarıldığı zaman kendini rahat ve emniyette hisseden bebekler için bunlar faydalıdır.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu