Pratik Bilgiler

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Bazen kullandığımız ayakkabılardan kaynaklı bazen de ayaklarımızın aşırı terlemesinden dolayı ayak kokusu meydana gelir. Bu durum bizleri oldukça rahatsız eder. Özellikle bir yere gitmek zorunda kaldığımız da direk aklımıza ayağımızın koktuğu gelir ve utanırız. Bununla birlikte ayak da oluşan mantar da ayak kokusuna neden olur. Peki, ayak kokusunu gidermenin yolu nedir?

Öncelikle eğer ayağınızda mantar veya başka bir rahatsızlık varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu konu hakkında bilinçsiz yapılan müdahale, rahatsızlığınızı tetikleyebilir veya farklı sorunlara yol açabilir. Ancak terleme ya da ayakkabıdan kaynaklı sorunların elbette ki çözümü bulunmaktadır. Sizlere sunacağımız bir takım önerileri, dikkate alarak ayak kokusuna son verin ve bulunmanız gereken bazı ziyaretlerinizde, huzursuz tavırlardan kurtulun.

  • Ayak kokusu için yapılabilecek en basit yöntem, ılık çay içinde ayaklarınızı 20 dakika kadar bekletip, durulamaktır. Düzenli olarak uygulandığında 1 hafta sonra ayak kokusunda azalma görülür.
  • 1 adet havucu rendeleyip, ada çayı ile kaynatıp, süzün. Elde ettiğiniz su içinde ayaklarınızı bekletip, durulayın. Zaman içinde ayak kokusunun kaybolmasını sağlayacaktır.
  • 1lt suyun içine, bir miktar tuz ekleyin ve ayaklarınızı, parmak aralarınızı ovalayarak yıkayın. Tuzun içerdiği maddeler, bakterilerin yok olmasını sağlayarak, mevcut ayak kokusu ortadan kalkacaktır.
  • Sirkenin bakterileri yok etme özelliğini hepimiz biliriz. Ayaklarınızı sirke ile yıkadığınızda ciddi oranda koku gerileme yapacaktır.

Ayak kokusunda en önemli unsurlardan biri de ayakkabılardır. Bir ayakkabı 2 günden fala giyildiği zaman yeterli oranda hava alamayan ayakkabı, hem bakteri üretir, hem de ayak kokusu oluşmasına neden olur. Bu sebepten ötürü mutlaka 2 günde bir farklı ayakkabı giyinilmelidir.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu