Yaşam

Anne Şefkatinin Çocuk Üzerindeki Faydaları

Anne şefkati; çocukların gelişimini etkileyen en büyük rol modeldir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bebeklerin duygularını nasıl dengeleyeceklerini bilmeden doğduğunu ortaya çıkarmıştır. Bebekler annelerinin kendilerine gösterdikleri şefkate verdiği olumlu tepkilerle hayata odaklanırlar.

Küçük bir çocukken anne şefkatiyle yetiştirilen çocuklar, şefkatin hayatlarına sağladıkları etkiyle daha dirençli bireyler olarak hayata hazırlandıklarından ilerleyen dönemlerde yaşayacakları olumsuz ve stresli hayatla ve karşılarına çıkabilecek zorluklarla daha iyi ve daha etkin baş edebilmeyi öğrenmektedirler. Şefkat çocuğa sağlıklı ve dengeli yaşamın kapısını açan bir iksir gibidir.

Çocukluktan ergenliğe en öğretici ve en etkileyici metotlardan biri olan şefkat, annenin çocuğuna sunabileceği en temel duygulardan biri olmanın yanı sıra tamamen bedelsiz bir uygulamadır.

Annesinin çocuğuna sunacağı sevgi, duygu direncini geliştirmesine, etkili yaşam, sosyal çevrede üstünlük, zorlukların üstesinden gelebilme becerisinin gelişmesine yardımcı olmaktadır

Çocuk yetiştirme konusunda gerçek anlamda hevesli bir anne, çocuğunun yeterince sıkıntı çekip çekmediğini vücudunun hareketlerinden, yüz ve mimiksel ifadelerinden rahatlıkla anlayabilir. Çocuğunu gerçekten seven bir anne ona ne zaman sarılacağını ve sevgisini göstermesi gerektiğini bildiği gibi, nerede sarılmayacağını ve onu ikaz etmesi gerektiğini de bilecektir.
Unutulmamalıdır ki biz kendi evlatlarımızı nasıl yetiştirirsek onlarda o şekilde öğrenir ve çocuklarına o şekilde öğreterek yetiştirir. Ailesinin çocuğuna olan yaklaşım şekli onların örnek almalarında önemli rol oynar. Çocukluk döneminden itibaren bebeğinize örnek bir model oluşturarak, ona en büyük mirasınızı bırakabilirsiniz.

Nalan Yaşar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Mezunuyum. Aynı zamanda yüksek lisansımı kadınlar ile ilgili konular üzerine yapmaktayım. Profesyonel olarak açtığım web siteme kadınlar ile alakalı bilgiler makaleler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu